Erdőtelki Gondozási Központ és konyha
Erdőtelki Gondozási Központ energetikai korszerűsítése
Projekt azonosítószáma: TOP-3.2.1-15-HE1-2016-00024 Kezdő időpont: 2017. június 15.
Fizikai befejezés: 2018. augusztus 25.
Projekt összköltsége: 28 004 470 Ft
Támogatási intenzitás: 100%
A munkák során 1 db épület energetikai felújítását tervezzük. Az építészeti programmal érintett intézmény – Erdőtelki Gondozási Központ és Konyha – épülete Erdőtelek Község központjában, a Fő úton található. A község gondozási központja a helyi idősek nappali ellátását biztosítja. Az intézmény saját melegítőkonyhával rendelkezik, az idősek étkeztetése az épületen belül megoldott. Az épület korszerűsítése szükséges a későbbi gazdaságos használhatóság érdekében. Mivel az épület tartószerkezete számottevő károsodást nem szenvedett, és funkcióját tekintve tökéletesen működőképes, ezért az épület megtartása fő szempont, az épület korszerű működéséhez és fenntarthatóságához azonban a felújítás szinte nélkülözhetetlen. Az épületen ezért elsősorban korszerűsítő, helyreállító munkálatokra kerül sor, melyek hatására teljes egészében a kor színvonalán álló épület jöhet létre.
A következő energia-hatékonyságot szolgáló fejlesztések történnek:
- építészeti korszerűsítés (utólagos hőszigetelés, nyílászárócsere);
- gépészeti korszerűsítés (12 kW teljesítményű IMMERGAS VICTRIX KONDENZ kondenzációs gázkazán beépítése, hőleadók cseréje, szabályozhatóvá tétele termosztatikus szelepek beépítésével);
- világítás korszerűsítése.
Az utólagos hőszigetelés és a nyílászárók cseréje korszerű hőszigetelő képességű nyílászárókra csökkentik az épület hőveszteségét, ezáltal fűtési szezonban jelentősen hozzájárulnak az energia felhasználás hatékonyságának javításához és nagymértékű energia- és költségmegtakarítást is eredményeznek. A hatékonyabb energiafelhasználás révén csökken a fűtéshez szükséges energia megtermelése miatt létrejött széndioxid kibocsátás. A gépészeti rendszer korszerűsítése hozzájárul az energia felhasználás hatékonyságának javításához és, ezáltal az energiafogyasztás csökkentéséhez is. A korszerű, magasabb hatékonysággal működő fűtőberendezések által várhatóan csökken az energiafelhasználás, ezáltal mérséklődik a széndioxid kibocsátás és az energiára fordított fenntartási költségek összege is. A világítás korszerűsítés révén a korábbiakhoz képest csökken a világításhoz szükséges energia mennyiség, mert hatékonyabb energiafelhasználásúak a korszerű fényforrások (például energiatakarékos izzók). A megtakarított energia a széndioxid kibocsátás csökkenéséhez is hozzájárul. A munkák során az épületek teherhordó szerkezeteit nem kell megváltoztatni, megerősíteni, így építési engedély nélkül végezhetőek. Költséghatékonysági szempontok is vezérelték a fejlesztési igény megfogalmazását, tekintettel arra, hogy az Önkormányzat működési költségeinek jelentős részét a települési tulajdonban álló közintézmények működtetése adja. Ezen költségek nagymértékben csökkenthetőek az energetikai szempontú korszerűsítéssel, hiszen a modernebb infrastruktúra alacsonyabb rezsiköltséggel működtethető, ami jelentős költségmegtakarítást eredményezhet a település kiadásaiban.